تحقيق زندگي عشايري

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقيق زندگي عشايري :

زندگی عشایری
مقدمه :
با توجه به اینکه عشایر سومین جامعه بعد از جامعه ی شهری و روستایی در کشور حسوب می شوند و به علت کم توجهی به این قشر و نحوه زندگی و مسائل و مشکلات این دسته لازم دیدم که بحثی در این زمینه با کمک شما دوستان داشته باشیم تا بیشتر مسائل مربوط به این قشر را برسی و تحلیل کنیم و با کمک شما دوستان راه حل هایی برای حل این مشکلات پیدا کنیم.
1- دلیل گرایش این افراد به انتخاب این شیوه از زندگیچیست؟
2- عمده مشکلات این قشر از جامعه چه می باشد؟
3- نیازهای جامعه ی عشایر چیست؟
4- وظایف دولتها در قبال این جامعه چه می باشد؟

5- راه حل هایی که می تواند در حل مسائل و مشکلات این جامعه کارآمد باشد چیست؟
شیوه ی زندگی عشایر کوچ نشینی است. یکی از انگیزه های انسان رفع گرسنگی و یافتن خوراک است که می تواند گرایش اصلی و اولیه عشایر برای انتخاب این توع از زندگی باشد.
جامعه ی عشایری جامعه مستقلی است که علت وجودی آن اقتصاد غالب دامداری سنتی است. در جامعه ی عشایر بخش عظیمی از آداب و رسوم, باورها و فرهنگ حول محور دام دور می زند. از این رو فرهنگ عشایری با فرهنگ روستایی تفاوت ریشه ای و ساختاری دارد.

کشور ایران بنابر موقعیت جغرافیایی خاص خود بویژه در سمت شمال و شمال شرقی که مدخل ورود اقوام کوچ نشین می باشد از ابتدا این پدیده را تجربه کرده است و یکی از مناطق کوچ نشین در جهان محسوب می شود. علاوه بر موقعیت جغرافیایی ایران باید به موقعیت نسبی آن, یعنی مجاورت با آسیای مرکزی, عربستان و هند که خود در پیدایش زندگی کوچ نشینی موثرند اشاره کرد. اهمیت موضوع فقط در پیدایش شکل خاصی از معیشت انسانها نیست, بلکه پیدایش نمادهای فرهنگی کوچ نشینی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این رو فرهنگ کشور تا حدود بسیاری تحت تاثیر مجموعه ای از عملکرد فرهنگهای عشایری منطقه است.

بسیار واضح است که عشایر بعلت ضعف اقتصادی ناچار به انتخاب این شیوه از زندگی شدند در غیر از این صورت هیچ کس زندگی راحت و بی دغدغه را به این شیوه از زندگی پر دردسر و پر خطر ترجیج نمی دهد. اما شایان ذکر است که این افراد از بین چند انتخاب این شیوه را برگزیدند. چرا این افراد حاشیه نشین نشدند؟ چون احساس کردند که با این شیوه از زندگی بهتر می توانند وفق پیدا کنند. برخلاف نظر عده ای که فکر می کنند این شیوه زندگی راحت و بی دغدغه است باید گفت یکی از پرکارترین, پر خطرترین و ناامنترین شیوه های زندگیست.

اگر قرار باشد این همه جمعیت عشایری را یک جا نشین کنند و امکانات لازم برای یک زندگی را در اختیارشان بگذارند شاید خیلی دور از انتظار و ناممکن باشد. هر چند که بخشی از عشایر ما که در اطراف روستاها به اصطلاح یکجانشین شده اند مشکلات بسیاری دارند. چرا که روستاها این جمعیت را در خود نپذیرفته اند. در بخشی از گزارشهایی که از جمعیت عشایر کشور گرفته شده بود از کمبود امکانات از قبیل نبود آب کافی برای تولید علوفه, نبود سوخت مورد نیاز, نبود بهداشت,

نبود آموزش بسیار ناراضی بودند. در مواردی اظهار داشتند که اگر ما آب لازم را دراختیار داشته باشیم نیازی نیست علوفه برای تغذیه دام را به قیمت بالا خریداری کنیم. آنها حتی اب لازم را برای بهداشت ندارند که در مواردی اشاره کردند که ما آب لازم برای نظافت نداریم که گاهی هفته ها منتظر آب برای نظافت هستیم.

برخی از آنها می گفتند دلالان دام زنده را به قیمت خیلی نازل از ما می خرند اگر ما پشتوانه ای برای فروش دام داشته باشیم دامها را با قیمت نازل در اختیار دلالان قرار نمی دهیم. یا در مورد سوخت میگفتند اینجا از نفت خبری نیست بعد به ما می گویند به مراتع آسیب نرسانید. اما ما برای گرم کردن خود مجبوریم از پوشش گیاهی دشت استفاده کنیم

. و در پایان گفتند که ما افراد توانایی هستیم, اهل کاریم و در مقابل مشکلات ایستادگی می کنیم اما متأسفانه هیچ امکاناتی وجود ندارد. خوب حالا که امکان یکجا نشین کردن این عشایر در زمان کوتاه و بطور جمعی امکان پذیر نیست پس چرا نباید امکانات جهت زندگی بهتر برای آنها فراهم گردد؟؟

مزیتهای زندگی عشایری
عشایر بعنوان جامعه سوم , زندگیشان دائماً با طبیعت و عوامل طبییعی عجین و لاینفک است , بطوریکه عوامل طبیعی بیشترین تأثیر را بصورت مستقیم بر زندگی آنان دارد , بدین ترتیب زندگی آنان دارای مزیتهای ذیل می‌باشد .
1-خودکفایی و عدم وابستگی نسبت به جوامع روستایی و شهری
2-ساده زیستی و عدم تجملات
3-پایبندی به آداب و سنن و روابط قومی

4-داشتن زندگی مبتنی بر دامداری و کشاورزی
5-پایبندی به حفظ شرف , دین و میهن
مسائل ومشکلات ونیازهای عشایر:
1-مسائل و مشکلات مربوط به مراتع
2-مسائل و مشکلات زمان و نحوه کوچ
3-مسائل و مشکلات و موانع دامداری و دامپروری
4-مسائل و مشکلات امور آموزشی و فرهنگی

5-مسائل و مشکلات و نیازمندیهای رفاهی و اجتماعی
6-اجرای طرح تسلیح و استرداد اسلحه‌های توقیفی عشایر و تامین امنیت آنان
7-تشکیل شوراهای اسلامی عشایر
8-جبران خسارات سیل , آتش سوزی و بلایای طبیعی توسط دولت
9-تأمین آب شرب و کشاورزی
10- توسعه فعالیتها , تولیدات و ایجاد فرصتهای شغلی
11- اجازه کشت محصولات کشاورزی و علوفه‌ای با تأکید بر تبدیل اراضی مرتعی
12- تامین به موقع علوفه مورد نیاز دام عشایر از طریق شرکتهای تعاونی عشایر و پشتیبانی امور دام

13- تامین مایحتاج و ارزاق غیر قابل دسترسی عشایر از طریق شرکتهای تعاونی عشایری
اثرات خشکسالی :
1-تخریب مراتع , جنگلها و باغات
2-ضرر و زیان عشایر
3-ایجاد بیکاری و کمبود درآمد خانوارها
4- صدمات اجتماعی بر خانوارها
5-ایجاد شغلهای کاذب در سطح شهرها
6-کاهش راندمان تولید

فعالیتهای شاخص :
فعالیت عمده عشایر بر پایه دامداری و دامپروری است که در جوار آن از فعالیتهای کشاورزی و باغداری و همچنین صنایع دستی نیز بهره می‌گیرند که البته دامداری و دامپروری بعنوان فعالیت شاخص بخصوص با توجه به تولیدات و فرآورده‌های دامی و زراعت و باغداری و گاهاً صنایع دستی بعنوان فعالیتهای مکمل در زندگی عشایر نقش دارند .
توصیه‌های استانی :
1-افزایش و تفکیک اعتبارات تسهیلاتی جهت ایجاد اشتغال برای عشایر
2- تامین سوخت فسیلی عشایر

3-بیمه خدمات درمانی تمامی خانواده های عشایر
4-بیمه دام و محصولات کشاورزی عشایر
5-خرید تضمینی دام و محصولات دامی و لبنی عشایر
6- رفع مشکلات تردد عشایر

لینک کمکی